Złamana łapa u psa lub kota? Sprawdź ofertę węgrowskiej kliniki Miniwet na Mazowszu!

Dodano: 15/06/2019

Złamana łapa u kota

Złamana łapa u psa lub kota to dla specjalistów z węgrowskiej kliniki Miniwet na Mazowszu żaden problem. Naszym pacjentom oferujemy szeroki zakres usług z dziedziny ortopedii weterynaryjnej oraz opiekę z zakresu weterynarii ogólnej oraz terapii pourazowej, które pozwolą na szybki powrót do zdrowia każdego pupila. Podejrzewasz u swojego czworonoga uszkodzenie kości? A może po prostu jako odpowiedzialny opiekun chcesz się przygotować na taką ewentualność? Poniższy artykuł dostarczy Ci najważniejszych informacji!

Spis treści:
Czy to zawsze od razu widać?
Czy to na pewno uszkodzenie kości kończyny?
Leczenie zachowawcze czy operacja?
Leczenie zachowawcze
Leczenie operacyjne
Koszt operacji

Czy złamanie łapy u psa lub kota zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka? Podpowiada specjalista z kliniki Miniwet w Węgrowie na Mazowszu

Specjaliści z kliniki Miniwet w Węgrowie na Mazowszu wiedzą, że złamanie łapy u psa lub kota nie zawsze widoczne jest na pierwszy rzut oka. W wielu przypadkach – zwłaszcza wówczas, gdy wiesz, że zwierzę uległo poważnemu wypadkowi – będziesz w stanie od razu zauważyć, że jedna z kończyn Twojego pupila szybko puchnie, jest zauważalnie zdeformowana, a zwierzę broni się przed dotykiem ze względu na silny ból. W takiej sytuacji najważniejsze jest szybkie działanie. Bezzwłocznie skontaktuj się z kliniką informując, że zwierzę potrzebuje natychmiastowej pomocy i że jesteś już w drodze. Specjaliści z Miniwet będą dzięki temu mogli szybko zająć się udzieleniem mu fachowej opieki.

Czy to aby na pewno uszkodzenie kości kończyny?

Jednak wówczas, gdy zwierzę ulegnie wypadkowi np. podczas Twojej nieobecności w domu, a uszkodzenie nie będzie aż na tyle poważne, by szybko wywołać opuchliznę i zmianę kształtu kończyny, możesz najpierw zauważyć, że Twój pupil ma problemy z poruszaniem się. Dopiero bliższe oględziny pozwolą na określenie przyczyny. Nie każda sytuacja, w której pies czy kot nie jest w stanie poruszać się normalnie, sygnalizuje uszkodzenie kości w łapie. W niektórych przypadkach zwierzę może podkurczać nogę, w którą wbił się kawałek szkła lub w której doszło do uszkodzenia nie kości, a np. pazura.

Istnieją jednak poważniejsze sytuacje, w których trudności w poruszaniu kończynami nie muszą wcale wynikać ze złamania kości w ich obrębie. Są to między innymi:

  • uszkodzenia kręgosłupa – w przypadku złamań w odcinku szyjnym zwierzę nie będzie w stanie poruszać ani przednimi, ani tylnymi kończynami.
  • uszkodzenia miednicy – w przypadku pęknięcia kości miednicy zwierzę będzie unikało opierania ciężaru ciała na tylnych kończynach.

Nie zawsze więc niechęć do poruszania się będzie wynikała z uszkodzeń w obrębie samej łapy zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że każda zmiana w zachowaniu Twojego pupila jest powodem do złożenia wizyty doświadczonemu lekarzowi weterynarii, który będzie w stanie ocenić, czy wynika ona z naturalnych czynników, czy może jest spowodowana toczącym się w organizmie czworonoga procesem chorobowym lub mechanicznym uszkodzeniem układu kostnego.

Smutny brązowy piesek

Złamanie przedniej lub tylnej łapy u psa lub kota – lekarze weterynarii z kliniki Miniwet w Węgrowie na Mazowszu podpowiadają, kiedy wystarczy leczenie zachowawcze, a kiedy konieczna będzie operacja i jaki jest jej koszt!

Niezależnie od tego, czy złamanie dotyczy przedniej czy tylnej łapy i czy przytrafiło się psu, czy kotu, lekarze weterynarii z kliniki Miniwet w Węgrowie na Mazowszu mogą zaproponować dwie ścieżki leczenia, których koszt będzie się od siebie znacząco różnił, czyli leczenie operacyjne lub zachowawcze. To, która z nich będzie odpowiednia w przypadku Twojego pupila, zależy przede wszystkim od typu uszkodzenia kości.

Leczenie zachowawcze

Mianem leczenia zachowawczego w tym przypadku określa się założenie sztywnego opatrunku z żywicy lub gipsu, który unieruchamia kończynę na czas potrzebny do zrośnięcia się kości. Tego typu leczenie podejmuje się przede wszystkim w przypadku, gdy kość w wyniku urazu nie uległa przemieszczeniu. Do potwierdzenia takiej diagnozy niezbędne może być wykonanie zdjęcia RTG, na którym wyraźnie widoczne będą ewentualne przesunięcia kości. Zdjęcie RTG pozwoli także zlokalizować odłamki kości lub zdiagnozować złamanie wieloodłamowe, na które narażone są zwłaszcza zwierzęta starsze oraz cierpiące na choroby układu kostnego. W przypadku takiej diagnozy konieczne będzie leczenie operacyjne. Warto pamiętać, że choć leczenie zachowawcze jest mniej inwazyjne i w odróżnieniu od leczenia operacyjnego nie wiąże się z aż tak dużym ryzykiem komplikacji i powikłań, oczekiwanie na zrośnięcie się kości unieruchomionej w gipsowym lub żywicznym opatrunku trwa dłużej i niesie ze sobą zagrożenie nieprawidłowego ustawienia lub wtórnego przemieszczania się odłamów.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne uszkodzeń kości kończyn u zwierząt obejmuje przede wszystkim przypadki wymagające osteosyntezy, czyli wszczepienia do kości elementów takich jak płytki, wkręty czy druty, których zadaniem jest utrzymanie kości w odpowiednim miejscu, wzmocnienie jej i umożliwienie właściwego zrośnięcia się. Niemniej jednak pośród bezwzględnych wskazań do operacyjnego leczenia są nie tylko wieloodłamowe uszkodzenia wymagające użycia implantu, lecz przede wszystkim sytuacje zagrożenia życia zwierzęcia lub sytuacje, w których bez operacji konieczne będzie amputowanie kończyny. Należą do nich przede wszystkim złamania otwarte, w przypadku których mamy do czynienia z poważnym ryzykiem zakażenia, oraz złamania z przemieszczeniem, w przypadku których leczenie zachowawcze może nie dawać wystarczająco dobrych efektów.

Ile kosztuje operacja?

Ostateczny koszt leczenia uszkodzenia kości czworonożnego pupila może być dość wysoki. W sytuacji, w której konieczne będzie leczenie operacyjne, największym obciążeniem finansowym będzie najprawdopodobniej właśnie sama operacja, której ostateczny koszt uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia kości i tego, jak trudna będzie jej rekonstrukcja. Dla ostatecznego kosztu leczenia istotne będą także wydatki związane z samą diagnostyką, obejmujące konsultację ortopedyczną, wykonanie zdjęć RTG oraz regularne kontrole po operacji i ewentualne terapie pourazowe, które mogą być niezbędne, aby Twój pupil mógł odzyskać pełną sprawność kończyny. Pamiętaj jednak, że na zdrowiu swojego czworonożnego przyjaciela nie warto oszczędzać! Usztywnienie gipsowe w przypadku poważnego złamania z odłamami lub przemieszczeniem może tylko pogorszyć stan Twojego pupila, narażając go na ciągłe dolegliwości bólowe i utykanie na źle zrośniętą nogę. Zdecyduj się na najwyższą jakość usług i sprawdź naszą ofertę już dziś!