Zerwane więzadło krzyżowe u psa i kota – dowiedz się więcej o tej przypadłości
Dodano: 19/07/2019
Zerwane więzadła krzyżowego u psa i kota to jeden z najczęstszych problemów ortopedycznych, o jakich musi wiedzieć każdy odpowiedzialny właściciel domowego czworonoga. Choć na ten typ kontuzji narażone są szczególnie zwierzęta cierpiące na otyłość oraz przedstawiciele dużych ras, może się ona przydarzyć właściwie każdemu pupilowi. Jakie są jej przyczyny? Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Jak wygląda i ile kosztuje leczenie? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Spis treści:
Definicja i przyczyny
Objawy uszkodzenia struktur stawu kolanowego
Co robić?
Diagnostyka
Jakie są metody leczenia?
Koszt operacji
Rehabilitacja i rokowania
Czym są więzadła krzyżowe u psów i kotów, jaka jest ich rola i w jaki sposób mogą zostać zerwane? Odpowiadają specjaliści z kliniki Miniwet w Węgrowie
Specjaliści z kliniki Miniwet w Węgrowie często spotykają się z przypadkami zerwania więzadeł krzyżowych u psów i kotów. Struktura ta jest odpowiedzialna za stabilizację stawów kolanowych. Zadaniem więzadeł jest utrzymywanie odpowiedniej pozycji kości piszczelowej i kości udowej i zapobieganie powstawaniu nadmiernych sił, które będą wywierały nacisk na cały staw kolanowy. Problemy jednak zaczynają się wówczas, gdy ulegnie ono uszkodzeniu – albo w wyniku kontuzji, albo z powodu niewłaściwej budowy nasady kości piszczelowej.
Inaczej niż w przypadku ludzi, u zwierząt domowych kontuzja tego typu nie zawsze jest problemem, który występuje nagle i całkowicie uszkadza strukturę stabilizującą staw kolanowy. Nierzadko proces nadwyrężania połączeń stawowych jest długotrwały, co wynika z ich konstrukcji – nie są one bowiem jednolitą strukturą, lecz składają się z wielu pojedynczych włókien połączonych ze sobą w kilka pęczków. Te mogą ulegać stopniowemu uszkodzeniu z czasem, co dodatkowo utrudnia właściwą diagnostykę. Szybkie rozpoznanie jest jednak bardzo istotne – uszkodzenie struktur stabilizujących staw kolanowy prowadzi do przemieszczenia piszczeli do przodu w stosunku do kości udowej, co z kolei może spowodować przesunięcie tej drugiej i oderwanie chrząstki łękotki przyśrodkowej. To z kolei staje się przyczyną znacznego bólu, a zignorowanie uszkodzenia może prowadzić do stałego upośledzenia narządu ruchu Twojego pupila. Czy jednak da się łatwo rozpoznać, że naszemu czworonogowi dolega coś, co może być związane z uszkodzeniem stawu kolanowego? Na co zwrócić uwagę?
Objawy uszkodzenia struktur stawu kolanowego
Jak wspomnieliśmy, uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego powodują zwykle silny ból. Dlatego też pierwszym objawem, który zauważysz u swojego pupila, będzie z pewnością widoczna kulawizna na jedną z kończyn. Zwierzę będzie unikać jej obciążania, a siadając oprze się na zdrowej kończynie, chorą wyciągając do przodu. Początkową fazę uszkodzenia struktur utrzymujących staw kolanowy można również rozpoznać także po obrzęku stawu.
Co robić?
Jeżeli zauważysz, że Twój pupil kuleje, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Oczywiście samo utykanie nie musi od razu oznaczać poważnych problemów ze stawem kolanowym. W tym przypadku jednak o wiele lepszym wyborem będzie zapobieganie. W przypadku zerwania więzadeł u czworonogów objawy mogą bowiem samoistnie ustąpić po około 2-3 tygodniach, jednak nie oznacza to wcale, że problem znikł. Proces chorobowy trwa bowiem dalej, a kiedy po kilku miesiącach zwierzę znów zaczyna utykać, zmiany degeneracyjne w obrębie stawu są już najczęściej nieodwracalne. Dlatego też nie ignoruj objawów nawet nieznacznej bolesności kończyn u swojego pupila – może to mieć naprawdę poważne skutki.
Diagnostyka
Wizyta u specjalisty najprawdopodobniej rozpocznie się od palpacyjnego badania ortopedycznego, dzięki któremu lekarz weterynarii będzie w stanie wstępnie zdiagnozować całkowite lub częściowe zerwanie struktur utrzymujących staw kolanowy oraz piszczel i kość udową w odpowiednich pozycjach. Następnym krokiem jest przeprowadzenie diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem zdjęć rentgenowskich (RTG) oraz rezonansu magnetycznego (MRI). Umożliwia to sprawdzenie, jak ułożone są względem siebie kości tworzące staw kolanowy i do jak poważnych uszkodzeń doszło.
Metody leczenia
Jedyną metodą leczenia, jaka daje w tym przypadku zadowalające efekty, jest leczenie operacyjne. To, na jakiego typu operację będzie trzeba się zdecydować w przypadku Twojego pupila, zależy od diagnozy lekarza weterynarii specjalizującego się w ortopedii – wszystko zależy bowiem od stopnia i rodzaju uszkodzenia struktur utrzymujących staw kolanowy, a niekiedy także od wagi i ogólnego stanu zdrowia samego zwierzęcia. Operacja może zostać przeprowadzona metodą zewnątrzstawową lub wewnątrzstawową. Pierwsza z nich jest co prawda mniej inwazyjna – wymaga wyłącznie przeprowadzenia specjalnych nici tak, aby prawidłowo rozłożyć wszystkie siły działające na staw kolanowy. Wykorzystywana może być jednak wyłącznie w przypadku zwierząt małych i średnich (o wadze nieprzekraczającej 15 kg) i wymaga długiego okresu rekonwalescencji, podczas którego kończyna będzie stale usztywniona.
Metody wewnątrzstawowe cechują się wyższą inwazyjnością, jednak są nierzadko o wiele bardziej skuteczne, a u psów dużych ras stanowią jedyne możliwe rozwiązanie problemu. Polegają na wprowadzeniu w kości odpowiednich śrub, płyt lub tytanowych implantów, których zadaniem jest przywrócenie właściwego ułożenia wszystkich elementów stawu kolanowego.
Koszt leczenia zerwanych więzadeł u psa lub kota. Poznaj ceny operacji w klinice Miniwet w Węgrowie
Niezależnie od tego, czy wybierzesz klinikę Miniwet w Węgrowie, czy inną placówkę oferującą usługi z zakresu ortopedii weterynaryjnej, koszt leczenia zerwanych więzadeł u psa lub kota zależy przede wszystkim od ceny samej operacji. Pamiętaj jednak, że nie zawsze najtańsza opcja będzie odpowiednia dla Twojego pupila. Jeżeli zależy Ci na jego szybkim powrocie do zdrowia, zdecyduj się na rozwiązanie polecane przez lekarza weterynarii specjalizującego się w ortopedii. Pamiętaj też o wyborze renomowanej kliniki, w której zwierzę będzie miało zapewnioną opiekę nie tylko ortopedy, ale też chirurga i anestezjologa, a placówka zagwarantuje Ci również wyposażoną w najnowocześniejsze sprzęty salę operacyjną.
Rokowania i rehabilitacja
Rokowania w przypadku odpowiednio wcześnie zauważonych uszkodzeń w obrębie stawu kolanowego są zwykle bardzo dobre. Po wykonaniu operacji i przejściu okresu rekonwalescencji, podczas którego ściśle będziesz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego zwierzę jest zwykle w stanie odzyskać pełną sprawność w kończynie. Pamiętaj jednak, że czas rekonwalescencji będzie różny w zależności od tego, czy Twój pupil to przedstawiciel lekkiej, czy ciężkiej rasy. Duże znaczenie ma tu też ogólny stan zdrowia zwierzęcia i to, jaką metodą przeprowadzany był zabieg.
Aby jak najlepiej zadbać o swojego pupila, wybierz miejsce oferujące nie tylko usługi wykształconych i doświadczonych lekarzy weterynarii, ale także klinikę, która umożliwi szybkie podjęcie działań rehabilitacyjnych. W klinice Miniwet w Węgrowie oferujemy Ci zarówno usługi wykwalifikowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów, jak i możliwość skorzystania z najnowszych rozwiązań z zakresu medycyny regeneracyjnej. Sprawdź naszą ofertę już dziś!